Pompa ciepła powietrze woda – działanie, zalety, cena


Autor artykułu
Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza. Jest to najczęściej wybierany rodzaj pompy przez Polaków, ze względu na cenę, dostępność oraz niskie zużycie prądu.
Dobrą pompę ciepła można kupić z montażem od około 40 tysięcy złotych.
Powietrzne pompy ciepła zyskują w Polsce na popularności. Jako źródło ciepła dla ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej, pompy wypierają piece na paliwa stałe i stają się standardem w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Mogą one współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami.

Jak działa pompa powietrze woda?
W skrócie: Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza na zewnątrz domu. Poprzez układ freonowy (wypełniony gazem) i wymienniki transportuje ją na nośnik ciepła w układzie CO i CWU. Cały proces można rozbić na następujące etapy. Dla ułatwienia weźmiemy na warsztat pompę ciepła w wersji split, z jednostką wewnętrzną ulokowaną w kotłowni.
Proces, który opiszemy zachodzi w tzw. części freonowej, czyli zamkniętym układzie pompy, który wypełniony jest gazem chłodniczym. W jej skład wchodzą: zewnętrzny wymiennik ciepła, sprężarka, wewnętrzny wymiennik ciepła oraz zawór rozprężny.
- Zewnętrzny wymiennik ciepła pobiera ciepła z otoczenia. Znajduje się on w jednostce zewnętrznej pompy. Nośnikiem tego ciepła jest gaz chłodniczy, który znajduje się w układzie.
- Sprężarka zwiększa ciśnienie gazu, który pobrał ciepło z wymiennika. W skutek tego wzrasta jego temperatura.
- Gaz poprzez zazwyczaj rury miedziane trafia do wewnętrznego wymiennika ciepła, który oddaje ciepło z gazu chłodniczego na np. wodę układu CO. Ta woda, bądź czasami glikol wędruje potem do grzejników czy podłogówki.
- Gaz wraca w kierunku jednostki zewnętrznej pompy ciepła i poprzez zawór rozprężny zostaje obniżone jego ciśnienie.
- Cały proces się powtarza.
Proces ten przebiega sprawnie i wystarczy, by ogrzać dom do pewnej temperatury powietrza zewnętrznego. W momencie, w którym pompa nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości ciepła, załączane są grzałki elektryczne. Temperatura, w której dochodzi do włączenia grzałek, nazywana jest punktem biwalentnym. Dla każdej pompy ciepła i parametrów budynku będzie to inna temperatura.
Głównej zalety pompy typu powietrze/woda
- cena – powietrzne pompy ciepła są zdecydowanie tańsze od modeli gruntowych
- wysoka sprawność – dzięki zastosowaniu zoptymalizowanego obiegu czynnika grzewczego udaje się uzyskać wysokie wskaźniki sprawności, a więc niskiego zużycia prądu
- ekologia – ogrzewanie budynku pompą odbywa się bezemisyjnie, ze względu na pobór energii z powietrza, zamiast z procesu spalania paliw stałych. Co więcej, wszystkie nowe urządzenia oparte są o wykorzystanie ekologicznego czynnika chłodniczego, takiego jak R290.
- wysoka żywotność – jeśli urządzenie zostało zamontowane poprawnie, zgodnie z wytycznymi producenta, pompa ciepła może pracować długie lata
- czystość – wyeliminowanie składowania węgla czy ekogroszku sprawia, że użytkowanie pompy jest zdecydowanie czystsze.

Cena powietrznej pompy ciepła
Z jakim kosztem należy się liczyć w przypadku zakupu nowej pompy ciepła z montażem? Dużo zależy od jakości urządzenia. W przypadku powietrznej pompy będzie to zakres od 40 do 70 tysięcy złotych. W zależności od powierzchni budynku oraz jego ocieplenia należy dobrać inny model.
Wysoka klasa pompy ciepła przekłada się na cenę od około 55 tysięcy złotych brutto z montażem. Aby cieszyć się z ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania domu, trzeba więc liczyć się ze sporym wydatkiem przy zakupie.
Nie jest to jednak jedyny wydatek. Odpowiednio dobrana pompa ciepła powinna zużywać jak najmniej prądu i działać ekonomicznie. Dobór sensownego modelu to zadanie instalatora. Warto więc szukać wykonawcy lokalnego, który ma doświadczenie z działaniem modeli, które proponuje u wielu klientów, w różnych domach.
Jaka moc pompy ciepła powietrze/woda?
Moc grzewczą pompy ciepła dobiera się pod konkretne parametry domu. Dla większości domów zakres od 8 do 12 kW będzie wystarczający. Większą pompę ciepła, pomiędzy 14 a 16 kW stosuje się dla domów większych powierzchnią np. powyżej 200 metrów, oraz słabo ocieplonych. Są to jednak bardzo ogólne założenia. Wybierając pompę ciepła należy znaleźć instalatora, który ma doświadczenie z różnymi producentami tych urządzeń i wie, które modele zdadzą egzamin w Twoim domu.
Należy zaznaczyć, że właściwie dobrana pompa ciepła nie jest ani za słaba, ani za mocna. Przewymiarowana moc sprawi, że pompa będzie często włączać się i wyłączać, co skróci żywotność sprężarki. Jest to jeden z najdroższych podzespołów w całej pompie.

Gruntowa vs powietrzna pompa ciepła
Większość pomp ciepła, które montowane są w Polsce, to jednostki typu powietrze/woda, Zdecydowanie mniej popularną, lecz ciekawą alternatywą jest wybór pompy, w której dolnym źródłem ciepła jest grunt. Wymaga wykonania odwiertów w ziemi na terenie działki i wprowadzenia w nie wymienników pionowych bądź poziomych. Szczególnie poziome wymienniki wymagają posiadania odpowiednio dużego kawałka odsłoniętego gruntu, który jest dobrze doświetlony i nie powinien być niczym zabudowany. Dodatkowym minusem jest cena, która potrafi być wyższa od pomp powietrznych o nawet 50%.
Jakie plusy mają tzw. „gruntówki”? Są świetnym rozwiązaniem dla domów dużych (powyżej 250 metrów). Ich praca jest bardziej cicha oraz stabilniejsza, niż w przypadku jednostek powietrznych. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania pasywnego chłodzenia latem, kiedy temperatura gruntu jest niższa ,a jednocześnie stabilna.
Przydatne linki
Polecana pompa powietrze/woda wysokotemperaturowa Viessmann 250A –https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda/vitocal-250-a.html
