Klimatyzacja
do domu

Zapewnij sobie pełny komfort cieplny z klimatyzacją.

Jesteśmy lokalnym wykonawcą

Jesteśmy do dyspozycji naszych klientów w łódzkiem.

Serwisujemy klimatyzacje

Wykonujemy przeglądy oraz serwisy klimatyzacji.

montujemy klimatyzacje z pompami ciepła

Wykonujemy kompleksowe instalacje.

Polska gwarancja

Montowane przez nas klimatyzacje posiadają polską gwarancję.

Oferujemy produkty znanych marek

Jak działa klimatyzacja?

1. Sprężarka zwiększa ciśnienie czynnika.

2. W skraplaczu czynnik oddaje energię cieplną.

3. Ciśnienie czynnika zostaje zmniejszone.

4. Wentylator wywiewa zimne powietrze.

5. Czynnik wraca do sprężarki i proces zachodzi ponownie.

pompa ciepła z klimatyzacją| fotowoltaika łódź

Najczęściej zadawane pytania odnośnie klimatyzacji

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nowoczesne klimatyzatory nie są głośne, jeśli mówimy o głośności jednostki wewnętrznej klimatyzacji typu split. Cechuje je cicha praca, którą można porównać do delikatnego szumu. W odległości kilku metrów jest to już ledwo słyszalne. Klimatyzator do domu to urządzenie zapewniające komfort również pod tym względem.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku klimatyzatora przenośnego, który skrywa w sobie obie jednostki jednocześnie. Tego typu urządzenie ciche nie jest i zdecydowanie słychać jego działanie, szczególnie gdy wykorzystujemy jego moc. Nie zmienia to oczywiście faktu, że klimatyzator przenośny swoją prostotą montażu, a raczej jego brakiem, jest pod tym względem prostszy. 

Czasami zdarza się, że po wielu latach klimatyzatory przestają działać tak bezszelestnie. Wynika to głównie z zaniedbań serwisowych, takich jak chociażby rzadko wymieniane filtry powietrza. Jeśli co kilka miesięcy zostanie wykonany taki przegląd jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych, głośność pracy nie powinna się zwiększać.

Coraz częściej klimatyzacja w domu staje się powszechnym urządzeniem zwiększającym komfort. Chłodzenie pomieszczeń staje się coraz ważniejsze w letnie upały. Powszechnie wiadomo, że klimatyzacja w domu służy do chłodzenia, a więc zmniejszania temperatury w danym pomieszczeniu. Nowoczesna klimatyzacja pełni jednak jeszcze kilka funkcji:

a) kontrola wilgoci – osuszanie powietrza w pomieszczeniach jest kluczowe ze względów zdrowotnych oraz stanu pomieszczenia. Ograniczenie nadmiaru wilgoci pomaga uporać się z wszelakim grzybem czy zanieczyszczeniami. Jest to również ważne dla osób z alergią. Co więcej ściany dłużej unikną pleśni, jeśli w okolicy mamy problem z wilgocią.

b) filtrowanie powietrza – kolejny aspekt ważny dla alergików. Pył, kurz są przez obecne klimatyzatory skuteczne powstrzymywane przez filtry. Najnowocześniejsze rozwiązania są również w stanie uzdatnić powietrze, redukując skutki działania smogu. Jonizacja powietrza jest również jedną z funkcji niektórych urządzeń i modeli. Owe filtry będą spełniały swoją funkcję długo pod warunkiem, że będą co jakiś czas czyszczone oraz wymieniane.

c) Ogrzewanie – klimatyzatory mogą również ogrzewać nasze pomieszczenia. Ta funkcja najlepiej sprawdzi się w sytuacji, kiedy wiosną i jesienią chcemy dogrzać mieszkanie lub dom zanim uruchomi się przykładowo pompa ciepła. Jest to więc rozwiązanie na okres przejściowy. Ogrzewanie przez klimatyzator jest wydajne tylko w tych okresach. Zimą klimatyzacja nie da rady zapewnić odpowiedniej temperatury.

Klimatyzacja ma za zadanie odebrać energię cieplną w jednym miejscu i ‘’przetransportować’’ tą energię w drugie miejsce. Działa ona zazwyczaj za pomocą dwóch urządzeń – jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna ma za zadanie oddać na zewnątrz ciepło, które zabrał z jednostki wewnętrznej ‘’czynnik chłodniczy’’. 

Działanie całego układu możemy opisać następująco:

1. Czynnik chłodniczy pod niskim ciśnieniem dociera do sprężarki. Sprężarka zwiększa jego ciśnienie oraz temperaturę. Czynnik przemieszcza się w stronę skraplacza.

2. W skraplaczu czynnik oddaje energię cieplną do powietrza na zewnątrz w czym pomaga wentylator. Ciśnienie natomiast pozostaje takie samo.

3. Czynnik przechodzi przez zawór rozprężny, co jeszcze bardziej zmniejsza jego temperaturę i obniża jego ciśnienie.

4. Kiedy zimny czynnik wróci do jednostki wewnętrznej przechodzi on przez wymiennik ciepła. Wentylator skierowany na wymiennik ciepła oddaje do pomieszczenia zimne powietrze, kiedy czynnik absorbuje ciepłe powietrze.

5. Czynnik wraca do sprężarki i proces zachodzi ponownie.

Samo użytkowanie nowoczesnego klimatyzatora jest proste. Zazwyczaj jest możliwe podłączenie go pod sterowanie WiFi, by obsłużyć wszystkie potrzebne funkcje.

Na rynku możemy spotkać wiele systemów klimatyzacyjnych do mieszkania lub domu. Niektóre z nich wymagają profesjonalnego montażu, inne zaś mogą działać od razu po wyjęciu z pudełka i być przenośne. Co więc wybrać?

Montaż klimatyzacji w domu to koszt od 1 tys. złotych do kilkunastu tysięcy. Podstawowy przenośny klimatyzator to koszt od 1 tysiąca złotych. Jest ona wygodna, przenosić można ją przenosić na kółkach. Profesjonalny montaż nie jest więc wymagany. Jej wadą jest natomiast niższa wydajność, niż np. klimatyzatorów typu split. Jest to równie żrozwiązanie generujące dość znaczny hałas. W przypadku takich urządzeń zarówno jednostka zewnętrzna jak i wewnętrzna znajdują się w jednej części. Należy pamiętać, że takie urządzenie również wymaga okresowego przeglądu oraz serwisu.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split lub multisplit. Składa się ono z jednostki zewnętrznej (tzw. skraplacz) oraz wewnętrznej (tzw. parownik), które funkcjonują jako dwa oddzielne urządzenia. Stąd oczywiście ich nazwa, czyli split (z angielskiego rozdzielać).Takie rozwiązanie cieszy się popularnością głównie ze względu na jego efektywność oraz ciszę pracy. Zarówno sprężarka jak i wentylator znajdują się na zewnątrz. W domu mamy więc ciszę połączoną z komfortem odpowiedniej temperatury. Jednostka wewnętrzna jest wtedy zawieszona przy podłodze bądź około 30 cm od sufitu. Takie klimatyzatory ścienne potrafią dobrze wkomponować się w wygląd domu. Koszt takiego rozwiązania to około 3-4 tysięcy złotych.

Klimatyzacja multisplit (odmiana typu split) to połączenie kilku jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną. Najczęściej jest on stosowany w domach jednorodzinnych. Możemy wtedy rozmieścić je w kilku pomieszczeniach i kontrolować oddzielnie temperaturę w każdym z nich. Jest to rozwiązanie droższe, gwarantujące jednak komfort nie tylko w jednym pomieszczeniu. Wymaga ono również droższego montażu oraz kucia ścian. W tym przypadku koszt zaczyna się od 4 tysięcy złotych. Koszty naturalnie wzrosną wraz z ilością jednostek wewnętrznych. Klimatyzatory przenośne są pod tym względem zdecydowanie przystępniejsze. Czas montażu klimatyzacji to zazwyczaj 1 do 2 dni.

Ilość prądu, którą pobierze klimatyzator do swojej pracy zależy bezpośrednio od modelu i typu, który wybierzemy. Znaczenie ma również powierzchnia pomieszczenia, w którym pracować ma klimatyzator oraz klasa energetyczna urządzenia. Szacunkowo przyjmuje się, że dla każdych 10m2 powierzchni trzeba zaplanować 1 kW mocy urządzenia. Dla pokoju o powierzchni 40m2 należy więc dobrać klimatyzator o mocy 4 kW. Założyć możemy, że pobór prądu takiego urządzenia na godzinę wyniesie 0.4-0.9 kWh. W zależności od ilości godzin, przez które pracuje klimatyzacja, zużycie prądu wyniesie miesięcznie 15-60 kWh. Te wartości należy pomnożyć przez cenę energii elektrycznej, by otrzymać koszt zasilania klimatyzatora w danym okresie czasu. Zazwyczaj są to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że montaż instalacji fotowoltaicznej z klimatyzacją zmniejszy długookresowe koszty jej użytkowania. Naturalnie więc, ze względu na źródło zasilania klimatyzacji (energia elektryczna), będzie ona mniejszym kosztem w utrzymaniu, jeśli instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje dla niej zapas prądu. W połączeniu z pompą ciepła da ona najlepsze rezultaty, które równocześnie będą ekologiczne i uzasadnione finansowo.

Serwis lub przegląd klimatyzacji należy wykonywać regularnie z kilku powodów. Sprawna klimatyzacja posłuży dłużej, filtry będą skuteczniej uzdatniać powietrze a także urządzenie nie zacznie pobierać więcej prądu po kilku latach. Warto wiedzieć, że wszystkie rodzaje klimatyzatorów wymagają okresowego serwisu – zarówno te przenośne, jak i klimatyzatory split. Podstawowych czynności serwisowych jest kilka:

a) Wymiana filtra powietrza – w każdej klimatyzacji znajduje się tzw. osuszacz, który ma za zadanie filtrować powietrze z zanieczyszczeń oraz kurzu. Można go oczywiście regularnie czyścić, natomiast po pewnym czasie musimy go wymienić. Warto kontrolować jego stan co 2-3 miesiące.

b) Dokładne czyszczenie – skraplanie czynnika chłodniczego podnosi poziom wilgoci. Jak wiemy, wilgoć sprawia, że wszelkiego rodzaju bakterie czy grzyby rozwijają się szybciej. Wyczyścić należy m.in. skraplacze oraz filtry. Takie czyszczenie sprawi, że jakość powietrza wywiewanego przez klimatyzator nie pogorszy się wraz z wiekiem urządzenia.

c) Ozonowanie – jest to usługa wykonywana również we wnętrzach samochodów. Używając ozonu pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu, jeśli się taki pojawił. Co więcej odkażamy elementy urządzenia w prosty sposób. Po ozonowaniu należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie.

d) Odgrzybianie klimatyzacji – dość znana czynność wykonywana również w samochodach. Używając specjalnych środków możemy pozbyć się grzybów z miejsc, gdzie się one pojawiły.

Tak, klimatyzacja domowa jak i klimatyzacja do mieszkania może mieć funkcję grzania. Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej wyposażone są w tą funkcję, poza oczywiście chłodzeniem. Jest to rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła w domu jesienią bądź wiosną. W sytuacji, kiedy ogrzewanie jeszcze nie zostało włączone, a pojawiają się zimniejsze dni, ta funkcja będzie przydatna.