ZEROWAT / FOTOWOLTAIKA

Instalacja fotowoltaiczna

Załatwiamy wszystkie formalności

Nie proponujemy cen z kosmosu

Jeśli fotowoltaika Ci się nie opłaci, powiemy Ci o tym

Montujemy fotowoltaikę z pompą ciepła

Panele fotowoltaiczne

Jak instalujemy panele i konstrukcję?

  • zachowujemy odległości paneli od powierzchni montażu (min. 10 cm) oraz pomiędzy samymi panelami
  • konstrukcja mocowana jest do krokwi, nie dachówki czy blachodachówki
  • dobieramy optymalny kąt położenia paneli
  • ostrożnie obchodzimy się z panelami (niedopuszczalne jest chodzenie czy wyginanie paneli)
  • okablowanie jest zabezpieczone, nienarażone na uszkodzenia mechaniczne

Falowniki

Jak instalujemy falowniki?

  • zachowujemy odległości od ścian oraz sufitu wymagane gwarancją producenta
  • przewody znajdują się w rurze karbowanej (zabezpieczenie przed promieniami UV oraz wilgocią)
  •  montaż następuje w pomieszczeniach gospodarczych, nigdy mieszkalnych
  • wybieramy pomieszczenia z dobrą wentylacją
  •  falownik zamontowany na zewnątrz jest zacieniony i jest chroniony przed deszczem.

Nasze realizacje

Ulgi i dotacje

Dzięki ulgom i dotacjom możesz obniżyć koszt instalacji:
– 6 000 zł dzięki dotacji Mój Prąd
– do kilkunastu tysięcy odliczając instalację od podatku dochodowego

Złożymy dotację Mój Prąd za Ciebie.

Michał Wysocki

Dział ulg i dotacji

Najczęściej zadawane pytania

Komu nie opłaca się inwestować w zakładanie instalacji fotowoltaicznej?

Nie należy ukrywać, że inwestycja w energię słoneczną nie zawsze jest sensowna. Zazwyczaj instalacja fotowoltaiczna nie opłaca się w sytuacji, kiedy płacimy bardzo niskie rachunki za prąd (poniżej 100 złotych miesięcznie). Koszty stałe wykonania takiej instalacji sprawiają, że okres zwrotu wydłuży się dość znacznie. W takiej sytuacji nie zalecamy montażu instalacji i informujemy klienta o tym fakcie.

Nie warto montować fotowoltaiki również w przypadku, kiedy zacienienie jest tak duże lub ułożenie dachu tak niefortunne, że instalacja nie będzie w stanie pracować z wystarczającą efektywnością. Czas zwrotu z inwestycji może wydłużyć się wtedy o 2-3 lata. Jeśli jest to kwestia drzew, wtedy warto rozważyć ich przycięcie.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to metoda pozyskiwania energii elektrycznej z energii słonecznej. Promienie słoneczne padają na każdy panel fotowoltaiczny (potocznie określane jako panele słoneczne), a te generują energię elektryczną. Panele połączone są pomiędzy sobą, a następnie z falownikiem. Falownik przetwarza zaś prąd zmienny w prąd stały. Dzięki temu możemy użyć tej energii w domu. W taki sposób następuje przemiana energii słonecznej w prąd.

W skład instalacji wchodzą także zabezpieczenia AC i DC, konstrukcja do zamontowania paneli a także okablowanie z wszelkimi potrzebnymi elementami. Dzięki zastosowaniu takich komponentów upewniamy się, że wykorzystamy energię elektryczną w sposób bezpieczny.

Warto wiedzieć, że panele słoneczne produkują energię przez cały rok. Oczywiście ilość tej energii jest różna w poszczególnych miesiącach. Największą produkcję zaobserwujemy pomiędzy czerwcem a sierpniem. To właśnie w lecie możemy odprowadzić zapas energii do publicznej sieci, by skorzystać z niej w zimie.

Wyprodukowana energia zostaje najpierw użyta do pokrycia bieżącego zapotrzebowania domu. W sytuacji, kiedy produkujemy nadwyżkę, oddajemy ją do publicznej sieci energetycznej. Kiedy energii produkujemy za mało, używamy najpierw energii, którą oddaliśmy do sieci, a dopiero potem kupujemy od zakładu energetycznego. Zakład energetyczny za przechowywanie wyprodukowanej przez nas energii zostawia 20% z niej dla siebie w przypadku instalacji do 10 kWp.

Ile energii elektrycznej wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna?

Zazwyczaj zakładamy, że 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wyprodukuje 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jest to więc około 1 MWh rocznie. Ilość wyprodukowanej energii zależy oczywiście nie tylko od mocy systemu. Znaczenie ma również ilość promieni słonecznych padających na ogniwa fotowoltaiczne.

Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak kąt nachylenia paneli, orientacja domu względem południa. Dla przykładu, sama konieczność montażu paneli fotowoltaicznych w orientacji wschód-zachód może obniżyć efektywność instalacji do 20%. Konieczne jest wtedy, by zwiększyć moc całego systemu, osiągając w ten sposób wymaganą produkcję energii elektrycznej. Wiąże się to z montażem dodatkowych paneli fotowoltaicznych oraz falownika, który będzie w stanie obsłużyć większą moc.

Warto również pamiętać, że panele słoneczne nie produkują nieskończonej ilości prądu. Jeśli zwiększy się konsumpcja energii w domu lub firmie, wielkość całej instalacji może niewystarczająca. Warto więc przewidzieć, czy zużycie utrzyma się na obecnym poziomie, czy planujemy kupno sprzętów, które to zużycie zwiększą. Fotowoltaika nie pozwala więc na kompletnie beztroskie używanie prądu.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? W ile się zwraca?

Instalacja fotowoltaiczna to koszt:

– od kilkunastu tysięcy złotych (dla rachunków za prąd poniżej 150 złotych miesięcznie)

– do kilkudziesięciu tysięcy złotych (powyżej 150 złotych miesięcznie).

Jest on uzależniony przede wszystkim od mocy całego systemu fotowoltaicznego.

Z kolei moc systemu fotowoltaicznego dobiera się na podstawie średniego miesięcznego zużycia prądu. Im więcej prądu zużywa się w domu, tym większa musi być instalacja, by pokryła to zapotrzebowanie. Instalacja fotowoltaiczna musi również wyprodukować wystarczająco prądu, by zaspokoić zużycie energii elektrycznej oraz ilość prądu, którą zabierze zakład energetyczny za magazynowanie. W przypadku instalacji do mocy 10 kWp jest to 20%.

W Polsce koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się najczęściej po 5 do 7 lat pod warunkiem, że została wykonana rozsądnie. Fotowoltaika jest więc inwestycją, która zwraca się szybko, ze wskaźnikiem ROI na poziomie do 20%. Jak widać prąd ze słońca to rozsądny wybór. Należy pamiętać, że cena instalacji powinna być:

– na tyle wysoka, by podzespoły były niezawodne, a montaż wykonany przez profesjonalnych montażystów.

– na tyle niska, by zwróciła się maksymalnie szybko. Jest to przecież inwestycja, a nie tylko ozdoba na dachu.

Jaką moc powinna mieć moja instalacja?

By optymalnie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

– średnie miesięczne zużycie prądu
– miejsce montażu instalacji (na gruncie bądź na dachu)
– potencjalne zacienienie paneli fotowoltaicznych
– kąt nachylenia paneli
rodzaj instalacji (system typu off-grid czy on-grid)
– azymut instalacji (panele skierowane na południe to najlepsze rozwiązanie)

Powyższe czynniki wpływają na docelową moc. Wartość orientacyjną można obliczyć, korzystając z naszego kalkulatora fotowoltaiki.

Podczas audytu w Państwa domu lub firmie nasz specjalista sprawdzi wszystkie najważniejsze czynniki i na tej podstawie wyliczy precyzyjną wielkość instalacji, ilość paneli fotowoltaicznych oraz ich ułożenie. Dobór konkretnych rozwiązań jest możliwy dopiero po takim spotkaniu, jeśli ma zostać to wykonane poprawnie.

Jak wybrać firmę, która wykona instalację fotowoltaiczną?

Wybranie wykonawcy jest ważne z kilku powodów:

– źle dobrana moc sprawi, że instalacja fotowoltaiczna zwróci się po dłuższym czasie

– źle wykonana instalacja może prowadzić do awarii (zwarć czy chociażby uszkodzeń połaci dachu przy montażu konstrukcji).

– źle dobrane podzespoły mogą ulec uszkodzeniu po wielu latach, a brak polskiego serwisu utrudni naprawę (szczególnie falownika).

Warto więc wybrać wykonawcę, który ma wieloletnie doświadczenie w elektryce i znane są mu różne zagadnienia związane z energetyką oraz elektryką domu lub firmy. W przypadku niektórych klientów wchodzi w grę również kwestia energetyki cieplnej (by móc połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła i klimatyzacją, jeśli nastąpi taka potrzeba).

Jak zacząć? Jak wygląda cały proces?

1. Następuje spotkanie w miejscu, gdzie ma być zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Nasz ekspert sprawdza wymiary dachu, zacienienie, zapotrzebowanie na energię. Zbiera w ten sposób wszystkie informacje. Dzięki temu zaproponuje on najrozsądniejsze rozwiązanie w Państwa przypadku.

2. Tworzona jest precyzyjna oferta ze wszystkimi potrzebnymi parametrami, wybranymi podzespołami, panelami oraz falownikiem. Wszystkie te elementy składają się na tzw. system fotowoltaiczny.

3. Po zatwierdzeniu oferty zostaje podpisana umowa oraz umówiona data wykonania instalacji fotowoltaicznej. Tłumaczymy jaki jest sposób działania całej instalacji, jak obsługiwać falownik oraz aplikację monitorującą.

4. Po wykonaniu montażu składamy w Państwa imieniu wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do publicznej sieci.

5. Po około 30 dniach licznik zostaje wymieniony na dwukierunkowy, a my podłączamy falownik do sieci. Od tego momentu instalacja startuje z produkcją i prąd, który wyprodukowała instalacja zaczyna zasilać urządzenia w domu.

6. Jeśli spełnione zostaną warunki, składamy wnioski o dofinansowania.

7. Przez pierwsze pół roku aktywnie monitorujemy, czy Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje zamierzoną ilość prądu oraz czy jej działanie jest poprawne. Klient nie zostaje więc sam z nową technologią na dachu, a my pomagamy oswoić się z działaniem całego systemu.