Autor artykułu
Do domów do 250 metrów znaleźć można różne powietrzne pompy ciepła, które zapewnią zadowalającą sprawność.
Pompy gruntowe sprawdzą się również bardzo dobrze, szczególnie dla domów o dużej powierzchni.
Dobór pompy ciepła jest ważny ze względu na dwa aspekty: późniejsze zużycie prądu w trakcie sezonu grzewczego oraz jej awaryjność. Są to urządzenia, które powinny być dobrane w punkt, ani zbyt słabe, ani przewymiarowane. Pompa zbyt mała będzie zużywała dużo prądu, zaś przewymiarowana będzie taktować, czyli często wyłączać się i włączać. Skraca to wtedy żywotność sprężarki, czyli jednego z najdroższych podzespołów jednostki zewnętrznej.
Warto pamiętać, że jeśli chcemy usilnie zmieścić się w danym budżecie, to zawsze znajdziemy Instalatora, który jakąś pompę nam zaproponuje. Pytanie tylko, czy te oszczędności nie zostaną potem przepłacone po wiosennym rachunku za prąd, który zużyła pompa.
Przy doborze pompy ciepła zwraca się uwagę na następujące aspekty:
– powierzchnia domu
– izolacja termiczna budynku, podłogi
– rodzaj ogrzewania (podłogówka lub grzejniki)
– dotychczasowe zużycie gazu, węgla
– zapotrzebowanie na energię cieplną z projektu budowlanego
– aktualna temperatura wyjściowa na grzejniki bądź podłogówkę
– warunki działki (czy jest możliwość montażu pompy gruntowej)
Pompy ciepła Rotenso stosujemy zazwyczaj kiedy dom ma ogrzewanie podłogowe/mieszane, jest dostatecznie ocieplony i powierzchnia nie przekracza 200 metrów kwadratowych lub dom jest niewielki i posiada grzejniki.
Pompy tego producenta zachowują zadowolające zużycie prądu, kiedy temperatura wody na wyjściu jest niska, wtedy dom może być większy, np. 200 metrów. Gdy temperatura na wyjściu jest wyższa, przykładowo pod grzejniki, wtedy przy tak dużym domu sprawność pompy zaczyna mocno spadać.
Pompy ciepła Gree Versati sprawdzą się zazwyczaj przy ogrzewaniu zarówno podłogowym, jak i grzejnikowym i zapewnią wtedy zadowalające zużycie prądu. Poradzą sobie również przy większych domach, w okolicach 200 metrów.
Pompy ciepła marki Viessmann proponujemy zazwyczaj w dwóch przypadkach:
1. Kiedy klienta interesuje pompa tylko z najwyższej półki, o najniższej awaryjności oraz najwyższej sprawności dla domu małego, średniego lub dobrze docieplonego.
2. Do bardzo wymagających domów, w których tylko niektóre modele tej marki mogą zapewnić relatywnie rozsądne zużycie prądu, a więc koszt użytkowania pompy. Dotyczy to domów powyżej 200 metrów lub słabo ocieplonych budynków.
Viessmann ma w swojej ofercie wiele różnych modeli, które będą nadawały się do różnych domów i różnią się ceną zakupu.
W przypadku domów bliżej 300 metrów lub więcej, pompa powietrzna w większości sytuacji nie zda egzaminu. Na rynku można spotkać firmy, które zaproponują do domów 300/350/400 metrów zwykłą pompę powietrzną o mocy 16 kW, natomiast nie jest do dobre rozwiązanie. Zużycie prądu będzie bardzo duże i taka inwestycja nie ma sensu, nie mówiąc o prawdopodobnych problemach z osiągnięciem zadanej temperatury przez urządzenie. W takiej sytuacji są trzy opcje: