Zbyt wysokie napięcie w sieci – czy trzeba się bać?

04
Andrzej Wysocki
Andrzej Wysocki

Właściciel zerowat.pl, autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Tak, problem z napięciem w sieci występuje, jest natomiast na ten moment marginalny. Pojawia się u małego procenta instalacji (ok. 2% według danych Zerowat.pl). Są natomiast metody, by sprawdzić, czy taki problem wystąpi.

Co znajdziesz w tym artykule?
06

Czy to realny problem?

Tak, jest on natomiast na ten moment marginalny. Falowniki, które wyłączają się z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci to problem, który pojawia się w Polsce. Pojawia się on głównie:
– w dni słoneczne
– w przypadku jednofazowych falowników
– w domach, które są daleko od transformatorów
– w okolicach, gdzie duża procentowo liczba domów ma instalacje fotowoltaiczne
– w mniejszych miejscowościach

Jak często występuje?

Z naszego doświadczenia wynika, że problem z napięciem w sieci występuje u około 3% instalacji. Jest to na ten moment problem marginalny, który został zauważony zarówno przez instytucje państwowe, jak i zakłady energetyczne.

Taki procent instalacji zerowat.pl ma problemy z napięciem w sieci:

Jak tego uniknąć przed założeniem instalacji?

Przed inwestycją w instalację fotowoltaiczną można wykonać pomiary elektryczne (pomiar impedancji pętli zwarcia). Nie niweluje to jednak potencjalnego problemu, ponieważ jeśli po jakimś czasie sąsiedzi również założą instalację fotowoltaiczną, napięcie wzrośnie. Nie można więc w 100% ocenić, czy problem pojawi się, czy nie.

Warto również sprawdzić, czy problem ten występuje u sąsiadów. To najprostsza i najszybsza metoda.

Co można zrobić z takim problemem?

Jeśli problem już się pojawi, należy:
1. Wykonywać telefony na pogotowie energetyczne.
Należy zadzwonić pod numer 991 i zgłosić zbyt wysokie napięcie w sieci (ponad 253V). Po podaniu danych lokalizacji oraz osoby, która zgłasza problem, Pogotowie Energetyczne przyjedzie pod wskazany adres i wykona potrzebne pomiary. Jeśli jako zerowat.pl zauważymy taki problem u naszego klienta, zgłaszamy sprawę samodzielnie, by jak najszybciej rozwiązać problem. Jeśli problem się powtarza, należy tak samo powtórzyć telefon na Pogotowie.
2. Zwiększyć auto konsumpcję
Jeśli problemu nie uda się rozwiązać, warto pomyśleć nad sposobami na zużycie prądu, którego ‘’nadmiar’’ powodował wyłączanie się falownika. Popularnymi rozwiązaniami, które można zastosować w trakcie największej produkcji są np.:
– uruchomienie grzałki bojlera w czasie największej produkcji
– nastawienie pralki, zmywarki czy piekarnika
– ładowanie samochodu elektrycznego
– dowolna inna metoda na zużycie prądu w domu podczas największej produkcji.
Są to natomiast rozwiązania, które nie likwidują problemu, a jedynie niwelują negatywne skutki.

Jak to działa? Dlaczego tak się dzieje?

Jak wiadomo, prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę przekazywany jest najpierw do użytku własnego. Jeśli w danym momencie nie zużyjemy tego prądu, trafi on do sieci energetycznej. Z powodu starości naszych polskich sieci, czasami nie są one obsłużyć energii przesyłanej przez coraz większą liczbę instalacji. W słoneczne dni napięcie sięga maksimum, przez co w niektórych lokalizacjach falownik się wyłączy. Produkcja prądu w takiej sytuacji spada do zera, co obniża całoroczną produkcję oraz wydłuża czas zwrotu z inwestycji.

Chcesz mieć pewność, że nie spotkają cię problemy z napięciem w sieci?