Solar panels on the gable roof of the beautiful house
Andrzej wysocki
Andrzej wysocki

Właściciel Zerowat.pl

Jak połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Obecnie nowoczesne budownictwo jedno lub wielorodzinne zmierza do osiągnięcia jak najwyższego stopnia samowystarczalności energetycznej.

Dlatego połączenie dwóch odnawialnych źródeł energii w jedną instalacje, to niewątpliwie najbardziej opłacalna opcja dla każdego domu w dłuższej perspektywie czasu.

Dlaczego idealne połączenie ?

  • Ekonomicznie
  • Ekologicznie
  • Bezawaryjnie
  • Bezobsługowo
  • 20 letni „spokój” energetyczny w domu
  • Niezależność od podwyżek prądu, gazu, ropy

Dlaczego opłacalna?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca, a pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub w wodzie do ogrzewania zimą  lub chłodzenia pomieszczeń latem.  Ale by mogła działać potrzebuje energii elektrycznej. A więc darmowa energia z paneli fotowoltaicznej zasila darmowym prądem  pompę ciepła. Efekt? Same korzyści dla naszego portfela i oczywiście środowiska.

Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie małego domu o powierzchni  100m2

Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła  i  instalację fotowoltaiczną? Czy pozostać przy ogrzewaniu piecem na węgiel?

  1. Dom jest ocieplony, energooszczędny , o powierzchni do ogrzania 100m2
  2. 4 mieszkańców
  3. Zamontowana pompa ciepła o mocy grzewczej 5kW ( ogrzewanie pomieszczeń , ogrzewanie wody, chłodzenie pomieszczeń)
  4. Zainstalowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 7,8kWp (oświetlenie pomieszczeń, zasilanie sprzętu domowego RTV i AGD oraz inne odbiorniki prądu)

Poniższa tabela doskonale obrazuje to zagadnienie.

SPRAWDŻ, ILE MOŻESZ ZAOCZCZĘDZIĆ?

Otrzymaj od nas darmową wycenę Twojej instalacji

Z pewnością każdy,  kto ma lub buduje swój dom powinien samodzielnie wykonać takie obliczenia.  Wówczas wszystko jest jasne i widać  „czarno na białym”, jaka instalacja jest bardziej opłacalna. Oczywiście należy podkreślić, że obsługiwanie  kotła w ciągu roku wymaga od nas nawet do 150 godzin, co daje ok. 13 godzin miesięcznie.  System pompa ciepła+ fotowoltaika jest bezobsługowy przez co najmniej 20 lat. Czy to jest właśnie to, czego szukasz?

Wciąż jednak wielu odstrasza koszt,  jaki  wiąże się  z zainstalowaniem pompy ciepła i fotowoltaiki w domu. Należy jednak pamiętać, że jest kilka możliwości skorzystania z rządowych form wsparcia finansowego, dotyczącego Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). To pożyczki lub dotacje, które zainteresowani  mogą uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Jedną z najnowszych tego typu inicjatyw jest wciąż trwający aż do 2029 roku program „Czyste Powietrze” oraz dotacja „Mój Prąd”.

Wnioski:  

Pompa ciepła + fotowoltaika  to najbardziej opłacalna opcja ogrzewania i zasilania domu w energię w dłuższej perspektywie czasu. Umożliwia  zaoszczędzenie nawet 50 tys.zł, nie uwzględniając przy tym  kosztu wzrostu cen energii lub paliw.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze i być niezależnym od podwyżek prądu, ale również pozwala zwiększyć stopień wykorzystania energii na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii.  Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ nie ponosimy strat związanych z oddawaniem nadmiaru prądu do sieci. 

Ten duet jest również bardzo korzystny dla naszego  środowiska. Wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej nie wiąże się bowiem z emisja szkodliwych substancji.

Doradcy Zerowat.pl zawsze pamiętają, że Twoja inwestycja jest na wiele lat, dlatego dobierają  komponenty dla Twojego domu bardzo  rozsądnie, dopasowując je  zarówno do warunków technicznych, jak i Twojego portfela.

Chcesz połączyć pompę ciepła
z fotowoltaiką?
Porozmawiajmy

Andrzej Wysocki | Zerowat.pl