ZEROWAT / POMPA CIEPŁA

Pompa Ciepła

Montujemy pompy z instalacją fotowoltaiczną

Nie proponujemy cen z kosmosu

Jeśli pompa Ci się nie opłaci, powiemy Ci o tym

Dorzucamy klimatyzację do instalacji fotowoltaicznej

Pompy Ciepła

Jesteśmy
certyfikowanym instalatorem

Jesteśmy firmą
partnerską

Jak instalujemy pompy ciepła?

  • zachowujemy odległości jednostki zewnętrznej od ścian oraz podłoża 
  • dobieramy moc pompy według wytycznych producentów
  • jednostki zewnetrzne są umieszczane z dala od okien czy rogów budynków (optymalizacja hałasu)
  • dbamy o szczelność układu, poprowadzonych przewodów oraz uszczelnień
  • Regularnie przechodzimy audyty montażu pomp przez firmę Viessmann

Ulgi i dotacje

Dzięki ulgom i dotacjom możesz obniżyć koszt

Nie jesteś pewien z jakich dotacji skorzystać?

Michał Wysocki

Dział ulg i dotacji

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje grunt jako źródło ciepła. Temperatura gruntu już na głębokości kilku metrów jest stabilna, co jest główną zaletą tego rodzaju pompy. Jej działanie opiera się na pobieraniu ciepła z gruntu za pomocą tzw. wymiennika. Umieszczone kolektory pobierają ciepło z gleby, a następnie za pomocą solanki jest ono transportowane do parownika. Gruntowa pompa może działać na podstawie pionowych lub poziomych wymienników. Montaż wymaga więc ingerencji w grunt.

Gruntowa pompa ciepła oparta o wymiennik pionowy wymaga głębokiego odwiertu na głębokość od 50 do 150 metrów. Wymiennik typu poziomego zajmie zaś około kilkuset metrów gruntu na głębokości około pół metra. Ze względu na duże wymagania (brak możliwości wykonania podjazdu, zasadzenia w tym miejscu drzew itp.), jest to uciążliwe rozwiązanie. Taka pompa ciepła może znaleźć zastosowanie w nowych budynkach.

Jak działa pompa ciepła powietrze powietrze?

Powietrzna pompa ciepła działa w oparciu o wywiewanie ogrzanego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń przez wentylator. Źródłem ciepła jest wciąż powietrze zewnętrzne, dzięki czemu niepotrzebne są odwierty w ziemi. By zamontować pompę powietrze-powietrze nie potrzebna jest duża działka, a dzięki technologii inwerterowej sprężarki ogrzewanie zimą nie przyniesie wysokich kosztów eksploatacji. Niektóre pompy mogą być wyposażone w funkcję chłodzenia pomieszczeń. Nowoczesne pompy ciepła z 1 kWh prądu wytworzą 4-5 kWh ciepła i mogą one służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u)

Jak jednak pompa ma pobierać ciepło (energię) w zimie? Należy pamiętać, że energia ”znajduje” się w powietrzu również w przypadku zimowych mrozów.. Zanika ono dopiero przy temperaturze zera bezwzględnego (-273 stopnie Celsjusza). W polskich warunkach nowoczesna pompa ciepła będzie pracować bez problemu i zapewnia komfort ogrzewania centralnego jak i c.w.u.

Taka pompa ciepła może znaleźć zastosowanie w starszych budynkach, wymieniając jednocześnie np. stary kocioł.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Zużycie prądu przez pompę ciepła również nie jest proste do policzenia. Chwilowe zużycie prądu może zmienić się znacznie w ciągu nawet kilku godzin. Można jednak oszacować, jakich kosztów ogrzewania warto się spodziewać.

Wskaźnikiem, który mówi nam o tym, na ile pompa jest efektywna energetycznie jest SCOP. Informuje on nas o tym, ile energii cieplnej odda pompa dla naszego domu, zużywając przy tym 1 kWh energii elektrycznej. Wskaźnik SCOP jest wskaźnikiem mówiącym o średnich danych w ciągu sezonu grzewczego bądź całego roku. Wskaźnik COP jest zaś wskaźnkiem chwilowych odczytów pracy pompy.

Nowoczesne pompy ciepła muszą zachować COP na poziomie minimum 3.1. Oznacza to, że zawsze muszą oddawać co najmniej 3.1 Kwh energii cieplnej z 1 kWh zużytej energii elektrycznej.

Wskaźnik SCOP zaś zazwyczaj wynosi od 3.5 do 5.5. Prezentujemy wskaźniki SCOP dla odpowiadających klas energetycznych:

klasa energetyczna (wskaźnik SCOP)

A+++ (5.1 w górę)

A++ (4.6-5.1)

A+ (4-4.6)

A (3.4-4)

B (3.1-3.4)

Dlaczego wskaźnik SCOP jest ważny?

Im mniej prądu zużywa pompa ciepła, by wyprodukować określoną ilość energii cieplnej, tym szybciej się ona zwróci. Ma to więc znaczenie pod względem kosztów użytkowania. W zerowat.pl zazwyczaj używamy pomp, których SCOP nie osiąga nigdy wartości mniejszej, niż 4.5.

Jak widać, pompa ciepła generuje niskie koszty ogrzewania budynku.

Jak pompy działają w niskich temperaturach?

W przypadku starego typu pomp ich działanie w zimie rzeczywiście mogło sprawiać kłopoty. Zazwyczaj poniżej temperatury 5 stopni przestawały one działać, więc nadawały się raczej do dodatkowego ogrzewania. Jako jedyne źródło ciepła nie radziły sobie wystarczająco dobrze. Razem z rozwojem technologii zmieniła się jednak ta sytuacja.

Obecnie w Polsce nie ma potrzeby obawiać się o pracę pompy ciepła w zimie. Zazwyczaj do temperatury -25 stopni pompa działa wystarczająco sprawnie. Dopiero poniżej tej temperatury spada wydajność, co w naszym polskim klimacie zdarza się bardzo rzadko, jeśli w ogóle. W takiej sytuacji załączają się elektryczne grzałki, które mają za zadanie m.in. szybciej odmrozić oblodzony parownik. Standardowo zakłada się, że grzałka nie powinna generować więcej niż 10% energii cieplnej całego układu na przestrzeni całego roku. Mowa oczywiście o pompach powietrze-powietrze oraz powietrze-woda

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze. W porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych, pompa ciepła nie jest zasilana paliwami (olejem, gazem czy paliwami stałymi), a wykorzystuje do tego energię ze środowiska naturalnego. Dolne źródła ciepła to w przypadku pomp ciepła powietrze lub grunt. Mechanizm działania pomp ciepła opiera się na przenoszeniu ciepła poprzez solankę lub czynnik chłodniczy. Jest to więc ekologiczny sposób ogrzewania domu i wody użytkowej (c.w.u)

Są to również urządzenia ciche, które poprawnie zamontowane, działają sprawnie przez wiele lat. Niskie koszty eksploatacji oraz niewielki pobór prądu prądu sprawiają, że pompy bardzo dobrze współpracują z instalacją fotowoltaiczną. Ciężko znaleźć nowocześniejsze urządzenia do ogrzewania budynku, które zapewnią tak wysoką sprawność działania.

Jak działa pompa ciepła powietrze woda?

Pompy ciepła powietrze woda to urządzenia oparte na działaniu wodnych odbiorników ciepła (grzejniki, ogrzewanie podłogowe itp.). Źródłem ciepła pompy typu powietrze-woda jest wciąż powietrze zewnętrzne, dzięki czemu niepotrzebne są odwierty w ziemi. By zamontować pompę powietrze-woda nie potrzebna jest duża działka, a dzięki technologii inwerterowej sprężarki ogrzewanie zimą nie przyniesie wysokich kosztów. Niektóre pompy mogą być wyposażone w funkcję chłodzenia pomieszczeń. Nowoczesne pompy ciepła z 1 kWh prądu wytworzą 4-5 kWh ciepła i mogą one służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u)

Jak jednak pompa ma pobierać ciepło (energię) w zimie? Należy pamiętać, że energia ”znajduje” się w powietrzu również w zimowych mrozów. Zanika ono dopiero przy temperaturze zera bezwzględnego (-273 stopnie Celsjusza). W polskich warunkach nowoczesna pompa ciepła powietrze woda będzie pracować bez problemu i zapewnia komfort ogrzewania centralnego, jak i c.w.u.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Instalacja pompy ciepła wiąże się z dużą inwestycją na samym początku. W porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania jest ona zazwyczaj droższa, natomiast zwraca się ona szybciej.

Podstawowe pompy powietrze-powietrze zaczynają się od 15-18 tysięcy złotych przy mocy pompy na poziomie 6 kWp.

Pompy wyższej klasy zaczynają się od kwot 25 tysięcy złotych. W tym przypadku również górna granica zależy od takich czynników jak powierzchnia domu czy chociażby efektywność energetyczna budynku.

Dokładną cenę można wyliczyć dopiero po dobraniu modelu pompy ciepła dla danego domu. Ciężko tutaj o prosty przelicznik, gdyż wybór określonego modelu pompy zależy od takich czynników jak:
– wiek budynku
-rodzaj budynku
– wysokość sufitów
– rodzaj dachu (z poddaszem czy bez poddasza)
– ilość pięter
– całkowita efektywność energetyczna budynku

Jak często włącza się pompa ciepła?

W tym kontekście warto rozróżnić pompy starego oraz nowego typu.
Nowoczesne pompy ciepła pracują bardziej liniowo, z mniejszym obciążeniem sprężarki. Kompresor pracuje na bieżąco w oparciu o dane na temat zapotrzebowania i dostosowuje swoją pracę. Zmniejsza to oblodzenie pompy z tyłu, przez co odmrażanie zachodzi rzadziej. Dzięki temu grzałki elektryczne załączają się rzadziej.

Stare pompy działają bardziej zero-jedynkowo(pełna moc-brak mocy). Pompa zostaje uruchomiona wtedy, kiedy zadana minimalna temperatura zostaje przekroczona. Pracuje ona do momentu, aż temperatura w pomieszczeniach osiągnie górną granicę. Następnie zostaje wyłączona i taki cykl się powtarza. Wtedy wyłączają się one zazwyczaj 1-2 na godzinę. 

Jaka pompa ciepła do domu 130/200/250 metrów?

Dobranie mocy pompy ciepła jest bardzo uzależnione od wielu czynników. Ciężko tutaj podać prosty przelicznik, czy kalkulator. Nie byłyby one wystarczająco skuteczne. Następujące czynniki wpływają na wyliczenie potrzebnej mocy pompy ciepła:
– wiek budynku
– lokalizacja
-rodzaj budynku
– wysokość sufitów
– rodzaj dachu (z poddaszem czy bez poddasza)
– ilość pięter
– całkowita efektywność energetyczna budynku

W zerowat.pl dobieramy pompę ciepła na podstawie rozmowy z klientem, dopytaniu o najważniejsze szczegóły. Po takiej rozmowie proponujemy konkretny model pompy, który sprawdzi się w danej sytuacji. Zdarzają się sytuacje, w których istnieje tylko kilka pomp na rynku, które spełnią wymagania klienta. Dobór pompy jest więc bardziej złożony, niż przykładowo instalacji fotowoltaicznej.