Pompa ciepła wysokotemperaturowa – jaki model i cena?

pompa ciepła
Picture of Michał Wysocki
Michał Wysocki

Autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Wysokotemperaturowa pompa to rozwiązanie skierowane do modernizowanych kotłowni. Takie urządzenie sprawdzi się w domach ze starszymi grzejnikami oraz słabym ociepleniem budynku

Koszt takich pomp zaczyna się od około 45 tysięcy złotych brutto z montażem.

Co znajdziesz w tym artykule?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Jest to urządzenie grzewcze, które najlepiej sprawdzi się w sytuacji, kiedy temperatura wody grzewczej na wyjściu jest jak najniższa. Ogrzewanie podłogowe jest więc w przypadku pompy zalecanym rozwiązaniem. Wybiera się wtedy zazwyczaj klasyczne pompy ciepła powietrze/woda. Co jednak, jeśli w domu mamy grzejniki i nie chcemy się ich pozbywać lub robić generalnego remontu domu pod podłogówkę?

Jednym z rodzajów powietrznych pomp ciepła są pompy wysokotemperaturowe, które podgrzewają wodę CO do temperatury powyżej 50 stopni. Sprawdzą się one najlepiej w modernizowanych kotłowniach.

pompa ciepła

Ile kosztuje wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Ceny instalacji pompy ciepła pod ogrzewanie wysokotemperaturowe będą się mocno wahać. Zależy to mocno od klasy urządzenia i jego przyszłej ekonomiczności oraz awaryjności. W naszej ocenie minimum dla pompy, która będzie cechowała się racjonalnym zużyciem prądu na wysokim parametrze to około 45 tysięcy złotych brutto z montażem. Przedział kwotowy 60-70 tysięcy za kompletną pompę wysokotemperaturową z montażem pozwala już kupić urządzenie z górnej półki, które można nazwać Mercedesem wśród pomp ciepła.

Czy można pokusić się o tańszy model? Jak najbardziej, natomiast oszczędności te szybko powędrują na pokrycie kosztów zwiększonego zużycia prądu spowodowanego przez niską wydajność pompy ciepła.

Pompa wysokotemperaturowa - jakie koszty użytkowania?

Tutaj kwestia zużycia prądu jest indywidualna i bardzo dużo zależy od parametrów budynku oraz sposobu jego użytkowania. Nieocieplony dom 250 metrów z lat 90 może zużyć na wysokim parametrze i nieodpowiednim użytkowaniu domu nawet 10 000 kWh w ciągu roku. Dla domu mniejszego i dobrze ocieplonego z zamontowaną pompą ciepła o wyższej sprawności może to być 5 000 kWh na sezon. Szacowane zużycie prądu należy przedyskutować z instalatorem, który ma doświadczenie z konkretnym modelem pompy ciepła. Na podstawie parametrów z kart katalogowych czy zapewnień handlowców nie warto tego robić.

Do kwestii zużycia prądu należy doliczyć roczny koszt przeglądu, w celu utrzymania gwarancji. Paradoksalnie sporo klientów pomija ten aspekt, tracąc w ten sposób swoje prawa gwarancyjne, co może okazać się bolesne chociażby w przypadku awarii sprężarki czy płyty głównej. Co dosyć oczywiste, przeglądy gwarancyjne wydłużą nie tylko gwarancję, ale też żywotność urządzenia. Serwisant podczas przeglądu przejrzy parametry, wyczyści jednostkę zewnętrzną i wykryje potencjalne problemy.

pompa ciepła viessmann
Wysokotemperaturowa pompa ciepła

Jak obniżyć rachunek za prąd przy wyborze pompy ciepła?

  • Docieplenie budynku – Izolacja budynku, który ogrzewany jest pompą ciepła w znacznym stopniu wpływa ja zużycie prądu. Docieplenie ścian, wymiana okien lub grzejników, sprawdzenie możliwych nieszczelności okien, dachu odciążą pompę i pozwolą zaoszczędzić.
  • Korekta parametrów na pompie – Nierzadko zdarza się, że parametry ustawione przez Instalatora zaraz po uruchomieniu pompy to nastawy wstępne, które potem powinny być dopasowane do potrzeb domowników i charakterystyki budynku. Jest tak chociażby z krzywą grzewczą pompy ciepła. Część z tych ustawień może zmienić sam użytkownik, natomiast niektóre wymagają interwencji serwisu. 
  • Wybór rzetelnego Instalatora – W przypadku tego źródła ciepła, sam montaż pompy to tylko połowa sukcesu. Potem natomiast przychodzi pierwszy sezon grzewczy, kiedy zapewnienia sprzedawcy zostają zweryfikowane z rzeczywistością. Czasami zawyżone zużycie może wynikać z tego, że przedstawiciel firmy sprzedał produkt, którego nie zna, bądź akurat dany model był dostępny od ręki, a pod dany dom nie sprawdzi się dobrze. W innym przypadku może to wynikać z aspektów, na które Instalator nie ma wpływu, takie jak stan układu hydraulicznego w domu bądź własnoręczne modyfikacje, które klient wykonuje bez uzgodnienia z wykonawcą. Taki sam wpływ może mieć też pogoda w danym roku.
  • Co więcej, montaż pompy ciepła wymaga znajomości schematów hydraulicznych, które wymagane są przez producenta oraz zoptymalizują sprawność pompy. Z doświadczenia uruchomień urządzeń różnych producentów wiemy, że z tą wiedzą na rynku bywa różnie. Co więcej, pompy ciepła należy dobrać odpowiednio w kwestii ich mocy, gdyż nie powinny być one ani za mocne, ani za słabe. Całościowy, użytkowy koszt pompy ciepła będzie również częściowo wynikał z tego jaki schemat hydrauliczny został wybrany przez instalatora. Wynika to chociażby z oporów na instalacji grzewczej, które optymalizuje się pod konkretną kotłownię.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła - jaki model wybrać?

Różni producenci pomp ciepła deklarują, że ich urządzenia mogą pracować na wysokim parametrze bez modyfikacji istniejącej instalacji. Jeśli dla danego domu potrzebna jest pompa ciepła wysokotemperaturowa, w naszej opinii najlepiej sprawdzi się następująca pompa:

Viessmann Vitocal z serii 150A/250A

Ta pompa ciepła klasy premium charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością nawet w niskich temperaturach, gdzie czas pracy pompy na grzałkach jest naprawdę niski. Maksymalna temperatura w instalacji centralnego ogrzewania to 70 stopni. Z praktyki wiemy, że pompy te potrafią zużywać niewiele prądu nawet na wysokich parametrach. Na plus zaliczyć należy również obsługę serwisową Viessmann i bezawaryjność tych urządzeń.

Dodać również należy, że producent ten narzuca ścisłe warunki odnośnie montażu tej pompy, szczególnie odnośnie twardości wody w układzie czy sposobu montażu jednostki zewnętrznej. Zwiększa to jej żywotność i bezawaryjność.

Pozostałe parametry:

-Temperatura maksymalna wody na zasilaniu 70°C (do temperatury powietrza –10°C)

-Wbudowany zawór przełączający 4/3-drogowy dla ogrzewania, podgrzewu wody użytkowej i obejścia (bypass) oraz pompa obiegowa.

-czynnik chłodniczy R290

-Wbudowane naczynie przeponowe

– bardzo cicha praca jednostki zewnętrznej dzięki zoptymalizowanym łopatkom wentylatora

Viessmann 150A

Przydatne linki

Wybór gruntowej pompy wysokotemperaturowej - kiedy warto?

Ceny pomp gruntowych przewyższają te, które trzeba zapłacić za typ powietrze/woda. Kiedy więc warto się na nie zdecydować?

Kiedy dom przekracza 250 metrów, a tym bardziej kiedy jest średnio docieplony. W takich sytuacjach zastosowanie powietrznych pomp ciepła raczej nie zda egzaminu, chyba, że zdecydujemy się na tzw. kaskadę – połączenie dwóch jednostek zewnętrznych w „duet”. Gruntówka to rozwiązanie dla dużego zapotrzebowania na ciepło, w przypadku którego należy zwrócić bardzo dużą uwagę na dobranie wymienników, które umieścimy w gruncie na działce.

Chcesz zamontować pompę wysokotemperaturową i nie martwić się o zużycie prądu?