Kiedy zwróci Ci się fotowoltaika? – oblicz zwrot z inwestycji.

Side view hands of agent and client shaking hands after signed contract buy new apartment.
Andrzej Wysocki
Andrzej Wysocki

Właściciel zerowat.pl, autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Obserwując wzrost cen energii elektrycznej perspektywa inwestycji w fotowoltaikę staje się bardzo opłacalnym posunięciem. Przy cenach, które proponujemy w Zerowat inwestycja zwraca się po 6 do 8 lat.

Co znajdziesz w tym artykule?

Co wpływa na zwrot z inwestycji?

Do efektywności i szybkości zwrotu za inwestycję możemy zaliczyć kilka czynników. Wielkość systemu oraz jego ulokowanie, a także cenę czy awaryjność instalacji. Moduły skierowane w odpowiednim kierunku i miejsce najbardziej nasłonecznione to ważny, techniczny aspekt. Osoby, które posiadają własny kawałek ziemi mają największe możliwości, gdyż instalację można ulokować na gruncie.

 • Ułożenie paneli

  Skierowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym jest najbardziej efektywne. Ulokowanie ich w innym kierunku może tę efektywność zmniejszyć, przez co czas zwrotu za panele nieco się wydłuży. Nie mniej jednak inwestycja będzie opłacalna.

 • Cena instalacji

  Co oczywiste, im niższa cena, tym szybszy zwrot. Należy jednak pamiętać, że najtańsze oferty zawsze wiążą się z oszczędnościami na podzespołach, takich jak panele, falownik czy elementy montażowe czy też doświadczenie montera. Na rynku można znaleźć oferty w rozsądnych kwotach, na dobrym sprzęcie. W Zerowat opieramy nasze działania na takim podejściu.

 • Awaryjność

  Jeśli instalator bez doświadczenia zamontuje niskiej jakości podzespoły, awaryjność to kwestia czasu. Jeśli gwarancja nie pokryje usterek. Dodatkowe koszty mogą mocno wydłużyć czas zwrotu z inwestycji.

 • Wysokość miesięcznych rachunków

  Im większe rachunki za prąd płacisz, tym szybciej zwróci się Twoja inwestycja. Co więcej, im większą instalację potrzebujesz, tym mniej zapłacisz za każdy kWp mocy paneli.

Jak obliczyć czas zwrotu z inwestycji?

Licząc stopę zwrotu możemy zwrócić uwagę na dwie wartości:

Okres, po którym inwestycja wychodzi "na zero"

Jaka jest procentowa stopa zwrotu po tym okresie?

Realistyczny okres zwrotu obliczyć można obliczyć z następującego wzoru:

Koszt instalacji (wliczając dotacje) : średnie dotychczasowe rachunki za prąd - opłaty stałe (20 lub 30 złotych miesięcznie)

Z tego wzoru otrzymamy ilość miesięcy, po których instalacja wyjdzie „na zero”.

Obliczmy więc przykładowy okres zwrotu dla następujących założeń:
Miesięczne rachunki za prąd – 200 zł/miesięcznie
Instalacja o mocy 4 kWp wyniesie około 20 tyś. złotych.
Odliczamy dotację „Mój Prąd” w wysokości 3 tyś. złotych

Dzielimy 17 000 zł przez 170 złotych (200 złotych poprzedniego rachunku odjąć opłaty stałe 30 złotych, które i tak pozostaną).
Daje nam to 100 miesięcy, czyli 8,3 lat zwrotu.

Jeśli odliczymy dodatkowo ulgę termomodernizacyjną (będąc na stawce liniowej podatku dochodowego), ten czas skraca się do 6,7 lat.

Procentową stopę zwrotu obliczyć można korzystając z następującego wzoru:

Roczne oszczędności z fotowoltaiką (wcześniejsze rachunki roczne - opłaty stałe) : realny koszt instalacji po dotacjach

W powyższym przypadku będzie to (170 złotych * 12 miesięcy = 2040 złotych) podzielone przez kwotę 13 770 zł.

Daje to procentowy zwrot z inwestycji na poziomie 14,8%. Dla porównania, średnioroczna stopa zwrotu na amerykańskiej giełdzie wynosi 10%.

Co, jeśli płacę bardzo małe rachunki?

W Zerowat zawsze odradzamy montaż instalacji fotowoltaicznej osobom, które płacą rachunki w okolicach 100 złotych miesięcznie bądź niższe. W takiej sytuacji inwestycja nie ma sensu. Wynika to ze zbyt długiego czasu zwrotu. Co więcej, takie osoby

Jaki jest średni czas zwrotu z inwestycji?

Jak widać, łatwo możemy obliczyć, jak szybko zwróci się nam inwestycja w fotowoltaikę. Średni okres, po którym instalacja nam się zwróci to obecnie około 6 do 8 lat. Tak więc po tym czasie będziemy mogli cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną. Jeśli jednak skorzystamy z dofinansowania, to okres będzie odpowiednio krótszy. Pamiętajmy także, że zgodnie z polskim prawem możemy w dowolny sposób dysponować nadwyżką prądu.

Z jakich dotacji można skorzystać?

Pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej to bardzo kusząca perspektywa. Jednak na początku niektórzy zniechęcają się koniecznością inwestycji dość sporej kwoty w montaż paneli. Mimo, że średni koszt instalacji wynosi około 20 tysięcy zł., to możliwości skorzystania z dofinansowań („Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”) czy kredytów na preferencyjnych warunkach znacznie ułatwiają nam rozważyć tą inwestycję. W Zerowat.pl pomożemy Ci uporać się z formalnościami i zaproponujemy najlepsze dla Ciebie warunki. Z pewnością do zwrotu fotowoltaiki przyczyniają się lokalne bądź rządowe, a nawet europejskie programy obowiązujące w danym czasie na terenie naszego zamieszkania. W minionym roku aż 75 procent osób skorzystało z dostępnych form dotacji. W przeprowadzonych badaniach aż 77 procent pytanych odliczyło zakup paneli od podatku.

Chcesz otrzymać rozsądną ofertę na fotowoltaikę, która szybko się zwróci?