Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła?

processed (1) (wecompress.com)
Picture of Andrzej Wysocki
Andrzej Wysocki

Właściciel zerowat.pl, autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Moc instalacji PV powinna pokryć zarówno zużycie prądu przez urządzenia domowe, jak i pompę ciepła.

Prognozowane zużycie prądu przez pompę ciepła będzie zależało od parametrów domu oraz dobranego modelu i producenta, a także jakości montażu.

Co znajdziesz w tym artykule?
Vitocal 222-S_00022

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Jak wiadomo, zakup pompy ciepła to nie jedyny koszt. Pompa zasilana jest prądem, a to ile go zużyje w trakcie sezonu grzewczego zależy od następujących czynników:

  1. Czy została dobrze zamontowana?
  2. Czy została dobrze dobrana?
  3. Jakie w danym sezonie są warunki pogodowe?

Instalator na etapie doboru urządzenia jest w stanie ocenić jakie będzie prognozowane zużycie prądu przed dane urządzenie w danym domu, natomiast trzeba pamiętać, że jest to tylko szacunkowa wartość. Instalator nie jest w stanie przewidzieć tego precyzyjnie, chociażby ze względu na zmieniające się warunki pogodowe z roku na rok. Co więcej, wraz z kolejnymi latami eksploatacji należy pamiętać o corocznych serwisach gwarancyjnych i pogwarancyjnych, by mieć pewność co do sprawności pompy, szczelności układu i poprawności działania. Wpływa to bezpośrednio na zużycie prądu.

Zazwyczaj pompy ciepła w domach małych zamkną się w zużyciu 2000-3000 kWh. Domy słabo ocieplone o powierzchni do 250 metrów kwadratowych, które użytkowane są w sposób intensywny potrafią zużyć ponad 10 000 kWh. Każdy dom to indywidualna kalkulacja. 

Ile mocy jest potrzebne, by zaspokoić potrzeby domu bez pompy ciepła?

Z naszego kalkulatora możesz wyliczyć orientacyjną moc, która będzie Ci potrzebna, by zaspokoić potrzeby domu bez wliczania w to pompy ciepła.

Jaką łączną moc fotowoltaiki zamontować?

Kiedy znamy już moc potrzebną na pokrycie podstawowego zużycia, doliczyć można prognozowane zużycie prądu przez pompę ciepła. W oparciu o te dwie dane można wyliczyć finalną moc instalacji PV.

Zazwyczaj nasi klienci decydują się na instalacje PV nie mniejsze niż 6 kW, jeśli ma działać ona razem z pompą ciepła. Najczęściej wybierane są zestawy 10 kW. W przypadku dużych domów, które zużywają więcej prądu moc ta dodatkowo rośnie.

pompa ciepła
Chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja przyniesie oszczędności?