kalkulator fotowoltaiczny
Andrzej Wysocki

Andrzej Wysocki

Właściciel zerowat.pl

Fotowoltaika zimą – działanie instalacji fotowoltaicznej w zimowe dni.

W zimie niektórzy z naszych klientów zastanawiają się, czy instalacja fotowoltaiczna dobrze działa kiedy temperatury są niskie? Czy warto zainstalować fotowoltaikę zimą?

To pytanie, które bardzo często pada właśnie w zimie. Klienci z reguły zakładają, że skoro jest zima, to nie ma słońca. Dodatkowo skoro panele fotowoltaiczne mogą być zakryte przez śnieg to produkcja energii też nie jest zadowalająca, więc po co instalować. Dane pokazują jednak, że styczeń i luty to dobre miesiące na założenie fotowoltaiki. Po przyłączeniu do sieci, produkcja ruszy w idealnym momencie roku.

Warto wyjaśnić, że panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Oczywiście z różną mocą, w zależności od miesiąca. Decydując się na instalację warto wiedzieć w jakim okresie roku jej działanie jest najskuteczniejsze.

Jak panele fotowoltaiczne działają w poszczególnych miesiącach?

Latem każdy 1 kWp mocy instalacji wytworzy ok. 130-180 kWh w ciągu miesiąca. W lutym ta wartość wynosi ok. 50 kWh. Najmniej fotowoltaika wytworzy w grudniu i styczniu – około 20-30 kWh. Oczywiście są to wartości orientacyjne. W zależności od orientacji instalacji, zacienienia itp. wydajność może być wyższa bądź niższa.

Najważniejszy jest energetyczny bilans roczny i okres, w którym produkcja energii elektrycznej jest już zadowalająca. To właśnie te dane mówią nam, czy instalacja na wiosnę dobrze się sprawdzi. Jak widzimy na poniższym wykresie, to właśnie w marcu produkcja prądu zaczyna być już zadowalająca.

projekt produkcji instalacji fotowoltaicznej rocznie

Produkcja energii elektrycznej dla instalacji o mocy 5 kWp (Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych 35 stopni)

źródło:https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Co to bilans energetyczny i jak wygląda w zimie?

Każda instalacja fotowoltaiczna jest systemem działającym cały rok i jej wydajność zawsze oceniana jest w skali 12 miesięcy pracy. Największa produkcja przypada na okres od marca do września. W miesiącach zimowych fotowoltaika nie pokrywa bieżącego zapotrzebowania na prąd. To właśnie w okresie letnim mamy ”najwięcej” promieniowania słonecznego, a zatem produkcja jest najwyższa.

Co w sytuacji, kiedy wyprodukujemy za dużo energii?

Czasami zdarzy się (szczególnie w słoneczne dni), że zużyjemy mniej prądu niż wygeneruje nasza mikroinstalacja. Wówczas nadwyżka energii jest magazynowana w sieci energetycznej. Dzięki temu z nadwyżek możemy korzystać z niej w zimie.

Jak działa fotowoltaika w zimie? Czy śnieg zalegający na dachu jest problemem?

Tak, ale tylko wtedy, jeśli dużo śniegu zalega na dachu. Pamiętajmy, że nawet zimą, gdy świeci słońce, panele wytwarzają energię elektryczną. Jest jej oczywiście znacznie mniej niż latem. Cały proces polega przecież na przetworzeniu energii słonecznej na elektryczną. Warto podkreślić, że wydajność paneli fotowoltaicznych nie spada w niskich temperaturach. 

kalkulator instalacji

Zachmurzenie i temperatura – co ma większe znaczenie?

Niskie temperatury nie są problemem w okresie zimowym. Zachmurzenie ma zdecydowanie większy wpływ na produkcję. Inaczej temperatura działa na panele latem. Wtedy wysokie temperatury (powyżej 30-35 stopni) obniżają efektywność całego układu. Zazwyczaj jest to jednak spadek o mniej niż 10%.

Jak jednak widać z pierwszego wykresu delikatnie obniżona sprawność modułów, pomimo upałów latem, nie przeszkadza w osiąganiu najwyższych uzysków energii.

Fotowoltaika zimą a odśnieżanie

Typowo zimowym problemem jest to, czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne. Jeśli są one ułożone pod wystarczającym kątem, pod wpływem grawitacji spadnie samoczynnie lub po prostu stopnieje. Jeśli pogoda na to nie pozwala, prawdopodobnie produkcja prądu będzie bardzo niska.

Co więcej, odśnieżanie może obniżyć sprawność paneli z powodu zarysowań. Rysy zmniejszają przepuszczalność światła i prowadzą do tzw. delaminacji.

Wpływ śniegu na sprawność paneli fotowoltaicznych

Jak widać można wywnioskować, że w naszym klimacie śnieg ma znikomy wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznej. Intensywne opady śniegu w Polsce są coraz rzadsze, a jeśli już się pojawią, szybko znikają z powierzchni paneli fotowoltaicznych. Nie należy więc zbytnio się przejmować, gdy przez wiele dni śnieg utrzymuje się na dachu.

Ile czasu potrzebujemy, by realnie zacząć korzystać w domu z wyprodukowanego prądu?

Może się wydawać, że instalacja działa od razu po jej montażu. Niestety po tym etapie musimy poczekać na podłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej przez zakład. Dopiero po wymianie licznika (czyli przyłączeniu) instalacja może zostać uruchomiona przez instalatora. Zazwyczaj zakład energetyczny wymienia licznik w ciągu do 30 dni od złożenia dokumentów.

Po co instalacja fotowoltaiczna jest przyłączana do sieci?

Jesteśmy zobligowani przyłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej. Nadprodukowaną energię elektryczną oddajemy wtedy do sieci, by użyć jej, gdy panele fotowoltaiczne nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii. Za magazynowanie energii zakład energetyczny pobiera na własność 20% owej energii elektrycznej, którą oddaliśmy. Dzięki temu mechanizmowi rachunki w zimie wciąż pozostają symboliczne. Stanie się tak pod warunkiem, że w lato oddaliśmy jej wystarczająco dużo.

Jak osiągnąć maksymalną produkcję zimą?

Warto również poszukać wykonawcy, który wykona montaż instalacji fotowoltaicznej profesjonalnie. Takie elementy jak:

  1. Dobór podzespołów (paneli fotowoltaicznych, falownika, dobrej jakości przewodów itp.)
  2. Kąt nachylenia paneli
  3. Optymalna i rozsądna moc instalacji
  4. Przewidywana wydajność przy zacienieniu dachu

Są również jest kluczowe, by osiągnąć maksymalną sprawność całego układu. Jako firma ZEROWAT.PL bardzo dokładnie oceniamy opłacalność dla każdego klienta. Kluczowe jest dla nas, by ta inwestycja była zawsze rozsądnie zaplanowana.

 

W takim razie warto instalować fotowoltaikę zimą?

Jak najbardziej. Instalacja fotowoltaiki zimą daje pewność, że będzie gotowa do pracy już na początku wiosny. Dzięki temu wygenerujemy energię z zapasem na następną zimą i obniżymy rachunki do minimum.

Gdzie warto zasięgnąć więcej informacji na ten temat?

Zachęcamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na dowolne pytania dotyczące:

  • fotowoltaiki połączonej z pompami ciepła
  • opłacalność inwestycji
  • dotacji i różnych form finansowania
  • doboru paneli fotowoltaicznych
  • dokumentacji urzędowej (Mój Prąd, Czyste Powietrze)
  • kwestii technicznych

Chcesz połączyć pompę ciepła
z fotowoltaiką?
Porozmawiajmy

Andrzej Wysocki | Zerowat.pl