Fotowoltaika zimą – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Solar panels on the roof of the house after a heavy snowfall in the winter. Top view
Picture of Bartosz Kuśmierski
Bartosz Kuśmierski

Autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Instalacja fotowoltaiczna w zimie produkuje mniej prądu. Jest to głównie spowodowane śniegiem i zachmurzeniem. Najoptymalniejszym miesiącem na założenie fotowoltaiki jest luty-marzec, by wyprodukować zapas prądu na kolejną zimę.

Co znajdziesz w tym artykule?
08

Jak działa fotowoltaika w zimie? Czy śnieg na panelach to problem?

Tak, ale tylko wtedy, jeśli dużo śniegu zalega na dachu. Pamiętajmy, że nawet zimą, gdy świeci słońce, panele wytwarzają energię elektryczną. Jest jej oczywiście znacznie mniej niż latem. Cały proces polega przecież na przetworzeniu energii słonecznej na elektryczną. Warto podkreślić, że wydajność paneli fotowoltaicznych nie spada w niskich temperaturach. 

Czy warto odłożyć montaż na letnie miesiące?

Nie warto. Wynika to z faktu, że instalacja produkuje prąd każdego miesiąca. Czekając z montażem każdego dnia tracisz prąd, którego Twoja instalacja nie może wytworzyć. Nie ma więc potrzeby, by czekać z montażem na optymalny moment, nawet jeśli taki istnieje. Im szybciej fotowoltaika zacznie działać, tym więcej oszczędzisz.

Jaka jest produkcja prądu w poszczególnych miesiącach?

Latem każdy 1 kWp mocy instalacji wytworzy ok. 130-180 kWh w ciągu miesiąca. W lutym ta wartość wynosi ok. 40-50 kWh. Najmniej fotowoltaika wytworzy w grudniu i styczniu – około 20-30 kWh. Oczywiście są to wartości orientacyjne. W zależności od orientacji instalacji, zacienienia itp. wydajność może być wyższa bądź niższa.

Najważniejszy jest energetyczny bilans roczny i okres, w którym produkcja energii elektrycznej jest już zadowalająca. To właśnie te dane mówią nam, czy instalacja na wiosnę dobrze się sprawdzi. Jak widzimy na poniższym wykresie, to właśnie w marcu produkcja prądu zaczyna być już zadowalająca.

Jako zerowat cały czas monitorujemy instalacje naszych klientów zarówno pod względem produkcji prądu jak i poprawności działania.

Przykładowy wykres dla instalacji o mocy 5 kWp

Zachmurzenie i temperatura - co ma większe znaczenie?

Niskie temperatury nie są problemem w okresie zimowym. Zachmurzenie ma zdecydowanie większy wpływ na produkcję. Inaczej temperatura działa na panele latem. Wtedy wysokie temperatury (powyżej 30-35 stopni) obniżają efektywność całego układu. Zazwyczaj jest to jednak spadek o mniej niż 10%.

Jak jednak widać z pierwszego wykresu delikatnie obniżona sprawność modułów, pomimo upałów latem, nie przeszkadza w osiąganiu najwyższych uzysków energii.

Odśnieżać, czy nie odśnieżać?

Typowo zimowym problemem jest to, czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne. Jeśli są one ułożone pod wystarczającym kątem, pod wpływem grawitacji spadnie samoczynnie lub po prostu stopnieje. Jeśli pogoda na to nie pozwala, prawdopodobnie produkcja prądu będzie bardzo niska.

Co więcej, odśnieżanie może obniżyć sprawność paneli z powodu zarysowań. Rysy zmniejszają przepuszczalność światła i prowadzą do tzw. delaminacji.

Odśnieżając panele należy zachować ostrożność przed zarysowaniami lub zaniechać odśnieżania całkowicie.

Czy jest sens instalować fotowoltaikę zimą?

To pytanie, które bardzo często pada właśnie w zimie. Klienci z reguły zakładają, że skoro jest zima, to nie ma słońca. Dodatkowo skoro panele fotowoltaiczne mogą być zakryte przez śnieg to produkcja energii też nie jest zadowalająca, więc po co instalować. Dane pokazują jednak, że styczeń i luty to dobre miesiące na założenie fotowoltaiki. Po przyłączeniu do sieci, produkcja ruszy w idealnym momencie roku.

Warto wyjaśnić, że panele fotowoltaiczne pracują przez cały rok. Oczywiście z różną mocą, w zależności od miesiąca. Decydując się na instalację warto wiedzieć w jakim okresie roku jej działanie jest najskuteczniejsze.

Chcesz, by Twoja instalacja ruszyła z produkcją w dobrym momencie?