Jakie rachunki po montażu fotowoltaiki? Czego się spodziewać?

stressed-young-woman-checking-bills-taxes-bank-account-balance-and-calculating-expenses-in-the-living-room-at-home
Andrzej Wysocki
Andrzej Wysocki

Właściciel zerowat.pl, autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Rachunki za prąd po montażu fotowoltaiki wciąż będą wystawiane

Jeśli instalacja zaspokaja całe zużycie prądu, rachunki będą wynosiły około 200-360 złotych rocznie. Są to zwyczajne opłaty stałe. 

Warto wiedzieć, dlaczego rachunki nie spadły od razu.

Co znajdziesz w tym artykule?

010

O ile spadną rachunki z fotowoltaiką?

Warto wiedzieć, że po montażu instalacji fotowoltaicznej wciąż będziesz płacić za prąd. Będą to jednak wartości zdecydowanie mniejsze.
Faktury za prąd powinny zawierać głównie opłaty stałe, które trzeba uiścić niezależnie od ilości zużytej energii. Stanie się tak wtedy, jeśli instalacja produkuje wystarczająco dużo prądu i pokrywa nasze zużycie. Dobrze dobrana instalacja powinna obniżyć rachunki do poziomu 20-30 złotych miesięcznie, czyli 200-360 złotych rocznie. Są to wartości normalne i do takich powinno się dążyć (czyli możliwie najniższych).

Optymalne rachunki z fotowoltaiką to

15 zł/msc
Od
25 zł/msc
Do

Kiedy rachunki za prąd spadną?

Rachunki za prąd zaczną stopniowo spadać zaraz po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej. Jednak moment, w którym osiągną one wartości opłat stałych jest zależny od miesiąca uruchomienia produkcji.
Instalując fotowoltaikę jesienią lub zimą, najniższe rachunki za prąd zobaczysz dopiero po roku. Jest to spowodowane niską produkcją prądu w zimie, przez co dalej trzeba kupić pozostały prąd od zakładu.
Instalując fotowoltaikę wiosną zobaczysz niższe rachunki już po okresie wakacyjnym. Od kwietnia do września produkcja prądu jest najlepsza. Wtedy bez problemu zaspokoi ona Twoje zużycie i wygeneruje nadwyżkę na zimę.
Jak więc widać, na niższe rachunki trzeba chwilę poczekać. Stanie się to jednak wtedy, gdy zużyjemy tyle prądu, ile wyprodukuje nasza instalacja.
Przewidywana produkcja roczna instalacji 5 kap

Jakie opłaty będą na fakturze?

opłaty stałe to:
– opłata abonamentowa (dotyczy kosztów obsługi klienta, wystawiania faktur itp.)
– opłata sieciowa stała (podstawowa opłata za korzystanie z sieci)
– opłata przejściowa (obsługa kosztów korzystania z systemu elektroenergetycznego)

Opłaty zmienne to:

– opłata jakościowa (utrzymanie jakości dostarczania prądu)
– opłata OZE (dostarczenie energii ze źródeł odnawialnych)
– opłata mocowa (pokrycie kosztów kontraktów mocowych)
– opłata kogeneracyjna (wspieranie kogeneracji – jednoczesnej produkcji prądu jak i ciepła)
– opłata sieciowa zmienna (koszt dostarczenia energii elektrycznej)

Koszty stałe w większości przypadków powinny wynosić od 20 do 30 złotych miesięcznie. Jeśli rachunki te są wyższe, należy przyjrzeć się sprawie.

Jak zauważyć, że coś jest nie tak?

 • Poprawność działania instalacji

  W pierwszej kolejności sprawdzamy ile prądu wyprodukowała instalacja. Jeśli produkcja jest adekwatna do planowanej, oznacza to, że działa ona poprawnie, a problem leży gdzieś indziej. Jako Zerowat cały czas monitorujemy działanie każdej instalacji i wiemy ile prądu produkują.

 • Zużycie prądu w domu

  Jeśli instalacja produkuje tyle, ile powinna, problem może leżeć w zużyciu prądu. Jeśli zużyjesz więcej prądu, niż wyprodukowała instalacja, zapłacisz za nadwyżkę

 • Źle podłączony licznik

  Zdarza się to bardzo rzadko, ale przy wymianie licznika zdarzają się błędy. Jeśli elektryk z zakładu pomyli się, energia oddana i pobrana zostaną policzone na odwrót.

 • Opłata handlowa

  Czasami zakłady energetyczne doliczają opłatę handlową za dodatkowe usługi. Jeśli nie chcesz przepłacać, skontaktuj się ze swoim zakładem energetycznym, czy taka opłata będzie naliczona. Z niektórych możesz zrezygnować dopiero po zakończeniu umowy. Jedną z takich usług jest gwarancja stawki za kWh.

 • Faktury prognozowane

  Jest to najczęstsza przyczyna, przez którą "fotowoltaika nie działa'. Faktura prognozowana jest formą szacunku, ile prądu zużyjemy i dopiero po czasie wyrównywana jest różnica z aktualnym zużyciem. Jeśli chcesz rozliczać się za realne zużycie prądu, zadzwoń na infolinię swojego zakładu energetycznego i poproś, by w fakturach prognozowanych prognoza zużycia wynosiła 0 kWh.

 • Instalacja nie zdążyła wyprodukować wystarczająco prądu

  Dotyczy instalacji uruchomionych np. jesienią lub zimą. Instalacja nie zdążyła wyprodukować wystarczająco dużo prądu, by mieć zapas w zimie, kiedy produkcja jest niska. Jest to w pełni normalne i wymaga po prostu cierpliwości. Warto jednak patrzeć na produkcję instalacji oraz bieżące zużycie prądu, by oszacować, czy są one na dobrym poziomie.

Co ile będą przychodzić faktury?

W każdym zakładzie energetycznym okres rozliczania jest inny. Wśród najpopularniejszych wygląda to następująco:

PGE – 1 miesięczne/2 miesięczne/6 miesięczne
Energa – 1 miesięczne/2 miesięczne
Tauron – 1/2/6/12 miesięczny okres rozliczeniowy
Innogy – 1/6/12 miesięczny
Enea – 6 miesięczny

Jak zakład rozlicza produkcję prądu?

Prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną najpierw zużywamy w domu. Dopiero nadmiar energii trafia do licznika i sieci energetycznej.
Nadmiar energii, którą wyprodukowaliśmy możemy odebrać w ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia jej do sieci. Za datę wprowadzenia przyjmuje się ostatni dzień miesiąca, w którym miało to miejsce. Jeśli więc dana ilość prądu zostanie wprowadzona np. 15 lipca, formalnie uznaje się, że miało to miejsce 31 lipca. Ułatwia to późniejsze odczytanie oraz rozliczenie pobranej i oddanej energii.
Warto wiedzieć, że okres rozliczeniowy nie wpływa na czas odbioru wyprodukowanej energii. Niezależnie od okresu rozliczenia, na wykorzystanie wprowadzonej energii mamy 12 miesięcy.

Chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja przyniesie oszczędności?