Jak działa fotowoltaika?

p1
Bartosz Kuśmierski
Bartosz Kuśmierski

Autor artykułu

Podsumowanie artykułu

Instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd. Dzięki temu uniezależniamy się od podwyżek cen energii. Taka inwestycja zwraca się po około 7-8 latach, co stanowi lepszą inwestycję, niż amerykańska giełda.

Co znajdziesz w tym artykule?

01

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest popularnym rozwiązaniem oszczędzającym pieniądze na rachunkach za prąd. Wybierana zarówno przez rodziny jak i klientów firmowych. Główną jej zaletą jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czyli promieni słonecznych. Jest to rozwiązanie ekologiczne i pomagające dbać o środowisko.
Mówiąc w skrócie – sami produkujemy prąd. Nasz klimat jest optymalnym do produkcji energii uzyskanej z paneli fotowoltaicznych. Te pracują przez cały rok, jednak w okresie zimowym musimy liczyć się z mniejszą produkcją energii. Nie ma tutaj jednak znaczenia niższa temperatura, lecz stopień nasłonecznienia. Tak więc w zimny dzień możemy pozyskać energię porównywalną do produkcji w okresie wiosenno-letnim.

Co nam daje?

Głównym celem instalacji fotowoltaicznej jest zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Jest to opłacalna inwestycja, szczególnie w czasach podwyżek cen prądu.

Z czego się składa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z szeregu elementów – najbardziej charakterystycznymi są panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachu bądź gruncie. Wiodącym wyznacznikiem jest kąt nachylenia dachu i kierunek montażu. Warto zaznaczyć, że instalacje znajdujące się na dachach budynków są rozwiązaniem tańszym. Wynika to z kosztu przystosowania gruntu oraz wykonania specjalnych konstrukcji. W tym miejscu może nasuwać się pytanie o instalację na dachach płaskich? Owszem, stosuje się wtedy rozwiązania pomagające zainstalować panele pod odpowiednim kątem.
Kolejnym ważnym elementem jest falownik. Przekształca on prąd stały w prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach. Niezbędne są też zabezpieczenia przeciwnapięciowe, chroniące przed przepięciami czy wyładowaniami.
W Zerowat korzystamy tylko z podzespołów renomowanych producentów, takich jak JA Solar, Jinko Solar, Serpahim, czy Growatt oraz SolarEdge.

Jaka moc instalacji będzie dla nas odpowiednia?

Panele fotowoltaiczne

Falownik

Dobrana moc instalacji zależeć będzie od rocznego zużycia energii elektrycznej. Taką informację znajdziemy na ostatnim rachunku za prąd. Dla Polski przyjmuj się, że z 1kW mocy instalacji możemy pozyskać od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej na rok.
Załóżmy więc, że statystyczny Polak zużyje około 3000kWh rocznie. To z kolei daje nam optymalną wielkość instalacji fotowoltaicznej w przedziale od 3 do 4,5 kW mocy. Docelowa moc będzie zależna od ułożenia dachu, jego kąta itp.
Orientacyjną moc instalacji można obliczyć samodzielnie. Warto jednak porozmawiać się z naszym fachowcem, który wyliczy precyzyjną wartość. Szczegółowa rozmowa to podstawa, by uzgodnić szczegóły w sposób precyzyjny.

Kiedy to się zwróci? Czy się zwróci?

Ceny energii elektrycznej niepohamowanie idą w górę. Dzięki temu jednak czas zwrotu za naszą inwestycję analogicznie przyspiesza. Nawet jeśli nie wykorzystamy w pełni energii, którą wytwarza nasza instalacja.
Przy cenach, które oferujemy w zerowat.pl czas zwrotu wynosi 6-8 lat bez uwzględnienia dotacji. Precyzyjny czas zwrotu wyliczamy dla każdego zainteresowanego klienta w kompleksowej ofercie.

Pozwolenie na montaż fotowoltaiki?

Instalacje do 50 kWp nie wymagają koncesji ani pozwoleń na budowę. Potrzebne jest jedynie zgłoszenie do zakładu energetycznego. Nie jest wymagana również działalność gospodarcza.

Masz więcej pytań dotyczących Fotowoltaiki?